اخبار و اطلاعیه‌های عمومی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین دانشگاه تهران و بانک کارآفرین

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین دانشگاه تهران و بانک کارآفرین


در راستای تحقق اهداف دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه کارآفرین و منظور زمینه‌سازی بستر ایجاد پارک تخصصی فناوری‌های تجارت و مالیه و راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی تجارت و مالیه در دانشکده تجارت دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه همکاری فی مابین دانشگاه تهران و بانک کارآفرین به امضای دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه و دکتر احمد بهاروندی مدیرعامل بانک کارآفرین منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی در نشست انعقاد تفاهم‌نامه با مدیرعامل بانک کارآفرین، با تاکید بر  تحقق اهداف دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی و با اشاره به "ارتباط با صنعت"  به عنوان یکی از مولفه‌های دانشگاه کارآفرین اظهار داشت: « نظام آموزش عالی کشور فاصله زیادی با مفروضات دانشگاه کارآفرین دارد. اولین گام برای تحقق مولفه‌های دانشگاه کارآفرین، برقراری ارتباط بین رشته‌های دانشگاهی و حوزه‌های تخصصی در صنعت است. با طراحی بسته آموزشی تحولی و در نظر گرفتن دوره‌های فشرده مهارتی، کارورزی و کارآفرینی برای دانشجویان رشته‌های مختلف، به دنبال این هستیم که فارغ‌التحصیلان دانشگاه در زمینه جنبه‌های عملیاتی و کاربردی مورد نیاز صنعت و جامعه نیز همانند جنبه‌های تئوریک و نظری تقویت شوند ».

رئیس دانشگاه تهران در ادامه این نشست که با محوریت دانشکده تازه تاسیس تجارت و مالیه برگزار شد، با اشاره به موضوع راه‌اندازی دانشکده‌های جدید دانشگاه تهران بر مبنای تقاضامحوری، هدف از ایجاد دانشکده تجارت و مالیه را حل مسائل و مشکلات تجاری کشور با مشارکت نهادهای مالی و تجاری عنوان کرد.

ایشان در پایان ابراز امیدواری کرد جهتگیری دانشگاه‌ها به سمت کاربردی شدن با هدف حل مسائل جامعه و صنعت هدایت شود که اگر جهتگیری‌ها را به این سمت بسیج کنیم، باعث رشد و توسعه کشور می‌شود.

دکتر هاشم آقازاده رئیس دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران در بخشی از این نشست، ایجاد پارک تخصصی فناوری‌های تجارت و مالیه را از اهداف استراتژیک این دانشکده برشمرد و گفت: این پارک برای اولین بار در کشور با مشارکت بخش غیردولتی راه‌اندازی می‌شود تا از صاحبان ایده و همچنین شرکت‌های حوزه تجارت و مالیه در قالب مراکز نوآوری، رشد و توسعه پشتیبانی کند.

ایشان از برنامه‌ریزی برای ایجاد و توسعه آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تجارت و مالیه از جمله آزمایشگاه تخصصی تجارت و مالیه خبر داد و گفت: یکی از چالش‌های اصلی در بحث سرمایه‌گذاری و تجارت این است که تجار و سرمایه‌گذاران بدون اینکه ارزیابی فنی و تخصصی انجام دهند وارد عرصه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری می‌شوند متاسفانه به دلیل عدم ارزیابی علمی درست و به موقع، با شکست سنگینی مواجه می‌شوند در حالیکه به راحتی می‌توانند با یک آزمایش کارشناسی، موفقیت خود را تضمین کنند.

رئیس دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران افزود: در آزمایشگاه‌های تخصصی این دانشکده، با خطای بسیار کم می‌توانیم در مورد صحت و احتمال موفقیت تصمیمات و برنامه‌های تجار و سرمایه‌گذاران اظهارنظر تخصصی و کارشناسی ارائه دهیم.

دکتر آقازاده ابراز امیدواری کرد: تفاهم‌نامه با بانک کارآفرین زمینه شکل‌گیری پارک تخصصی تجارت و مالیه، تامین مالی واحدهای فناور مستقر در آن، راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی تجارت و مالیه و اجرای برنامه‌های مشترک آموزشی، مطالعاتی و رویدادهای تجاری و مالی را فراهم خواهد ساخت.

حل مسائل بنگاه‌ها و سازمان‌ها، آموزش‌های آزاد از جمله آموزش زبان تجاری، ارائه مشاوره حرفه‌ای در حوزه‌های بورس، بیمه و بانکداری و تهیه گزارش‌های حرفه‌ای که محل رجوع تصمیم‌گیران اقتصادی شود از دیگر محورهای فعالیت دانشکده تجارت و مالیه است که توسط رئیس این دانشکده تازه تاسیس بیان شد.

در بخش دیگری از این نشست دکتر بهاروندی مدیرعامل بانک کارآفرین نیز در مراسم امضاء این تفاهم‌نامه با تقدیر از دانشگاه تهران به جهت تلاش برای پیوند میان صنعت و دانشگاه، گفت: نگاهی گذارا بر برنامه‌ریزی‌های مختلف اقتصادی در ایران از سال‌های دور تا کنون نشان می‌دهد که متاسفانه به آنچه که می‌خواستیم نرسیدیم و تا رسیدن به جایگاه مطلوب نیز فاصله داریم.

بهاروندی با تاکید بر لزوم تغییر نگاه حکمرانی در اقتصاد، تصریح کرد: به دلیل شرایط فعلی اقتصاد ایران و عدم دست‌یابی به اهداف و جایگاه‌های تعیین‌شده در برنامه‌های مختلف، نیاز به ایجاد نگاه و رویکردی بنیادی، راهبردی و استراتژیک در دانشگاه‌ها داریم تا بتوانیم در مسیر کاربردی شدن تئوری‌های اقتصادی و پیاده‌سازی آنها در فضاهای کسب‌وکاری گام برداریم.

مدیرعامل بانک کارآفرین، تاسیس دانشکده تجارت و مالیه را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد: همانگونه که نام با مسمایی برای این دانشگاه انتخاب شده است، امیدوارم با همکاری بیشتر بخش خصوصی و دانشگاه و با تمرکز بر واقعی‌سازی مولفه‌های آموزشی اقتصاد در این دانشگاه نیروهایی تربیت شوند که در برنامه‌ریزی‌های آتی اقتصادی کشور نقش موثری ایفا کنند.

 

 

آدرس کوتاه :